System testu oswietlenia zewnetrznego

Systemy oświetlenia awaryjnego mają niezwykle praktyczną kwestię w sektorze. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny będące dostępne części ruchome, w sukcesie nagłego braku oświetlenia mogą oni stać trwale okaleczeni, i nawet że zostać zagrożone ich mieszkanie. W punkcie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do szerokich obrotów zachowają się dopiero po paru sekundach od przerwania wpływu prądu.

Nawet w obecnych maszynach, gdzie zastosowano systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zatrzymanie niemal zupełnie nie jest natychmiastowe. Aby uniknąć takim zdarzeniom należy stosować systemy oświetlenia awaryjnego. Liczą się one na różne typy, ale zadaniem każdego z nich stanowi życie oświetlenia pomieszczeń przez pewien okres po zaniku zasilania. Dzięki temu pracownicy mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, i w razie towarzyszącego pożaru - łatwo opuścić budynek.

Najpopularniejszym systemem oświetlenia awaryjnego, odpowiedniego nie ale w przemyśle lecz i w terenach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w momencie normalnej pracy instalacji. W sezonie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na siłę z akumulatora. Do czasu wyczerpania się baterii światło jest włączone. System opraw jest nie pewne wady, jakimi jest kierowanie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, a czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

Inny system teoretyczny do brania w przemyśle liczy na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie zostają zainstalowane duże akumulatory i programy sterujące. Można również użyć generatora, dzięki czemu nie tylko oświetlenie awaryjne będzie potrafiło pracować wiele godzin, ale energię będzie można również dać do pozostałych urządzeń, na przykład komputerów czy niektórych maszyn.